Ana Sayfa Özgeçmiş

Konular

  Obezite  -  Kilo Almaya Sebep Olan Psikolojik Etkenler

Tepkisel Aşırı Yeme Bozukluğu ve Gece Yeme Sendromu obeziteye sebep olur. Bunun dışında çocukluk döneminde fiziksel şiddet ve cinsel taciz görmek de obeziteye sebep olabilir. Kişi aşırı kiloyu vücudunu dış etkenlerden koruyan bir zırh olarak görür. Kilo vermeyi bilinçli veya bilinçsiz olarak reddedebilir. Başladığı zayıflama diyetlerini kısa sürede bırakıp tekrar başlamak için direnç gösterebilir.

Obez(Aşırı Kilolu) Bir Kişinin Psikolojisi

Obezitenin psikolojik sebepleri olduğu gibi, genetik, biyolojik, çevresel sebepleri de vardır. Dolayısıyla, her obezite vakasının altında psikolojik sebepler ve/veya yeme bozuklukları aramak yanlış olur. Her tepkisel aşırı yeme bozukluğu ya da gece yeme sendromu olan kişi obez olmayabiliyorsa obez olan her kişide de yeme bozuklukları aranmamalıdır.

Obezitenin altında yatan sebeple obez olan kişinin psikolojisi arasındaki ilişki birbiriyle bağıntılıdır. Yalnız, çevresel, biyolojik ya da genetik sebeplerle meydana gelen obezitenin psikolojik etkileri ve yeme bozukluğuna bağlı gelişen obezitenin psikolojik etkileri farklılık gösterebilir.

Kişilik bozuklukları, madde bağımlılığı, dürtü kontrol problemleri, yeme bozukluğu olan obez kişilerde daha yaygındır. Beden imajına bağlı kaygılar, özgüven eksikliği yeme bozukluğu olan obez kişilerde daha sık görülür. Depresyon ve kaygı bozuklukları ise her iki grupta da oldukça fazladır.

www.yemebozuklugu.info